גלריית מחשבים מוקדמים: 1940-1960

תענוג-רטרו: גלריה של מחשבים מוקדמים משנות ה-40 ועד שנות ה-60 של המאה ה-20

לעתים קרובות אנו רואים במחשבים תופעה מאוד מודרנית, אך למעשה היו כבר די הרבה מחשבים לפני 50 שנה. הם פשוט לא היו זמינים לכל אחד, אלא מוגבלים לשימוש ממשלתי ותאגידי. והם בהחלט לא היו קטנים. לחלקם היו שמות דמיוניים כמו מערבולת, קולוסוס ופגסוס, בעוד שאחרים היו מעט פחות פואטיים עם שמות כמו Z4, AN / FSQ-7 ו- E.

הבלוג “הרהורים טכנולוגיים” של חברת SolarWinds Pingdom מציג אוסף של עד 19 דוגמאות למחשבים מהימים הראשונים, מַאֲמַצִּים חלוציים שלמרות שהיו חדשניים בזמנם, נראים עכשיו כשייכים לאוהבי הרֶטרוֹ.

מחשבים אלה לא השתמשו באותו סוג של רכיבים כמו היום (שלא לדבר על תוכנה). המחשבים בשנות הארבעים והחמישים התבססו בעיקר על צינורות ואקום. טרנזיסטורים הופיעו מאוחר במשחק, ומעגלים משולבים היו רק חלום רחוק ולא החלו להופיע במחשבים עד שנות השישים, וגם אז בקיבולת מוגבלת מאוד. כמה מפתה יהיה לחזור אחורה בזמן ולהראות למהנדסי המחשבים הללו מחשב רגיל של ימינו, רק כדי לראות את תגובתם.

ברשימה מצויינת שנת סיום ההקמה של כל מחשב, אם כי העבודה עליהם התחילה לעתים קרובות מספר שנים קודם לכן (הם היו פרויקטים ענקיים). הרשימה מסודרת בסדר כרונולוגי, החל מן המוקדם יותר. שימו לב כי מדובר רק במדגם; יש הרבה שלא נכללו ברשימה זו.

IBM NORC, 1954
Z4, 1944
Whirlwind, 1951
AKAT-1, 1959
Colossus, 1944
×

לחיצה על פרטי הקשר של ניר תפתח חלון חדש של וואטסאפ שיחבר אותך אלינו ישירות.

×