מקרה בוחן: עצירה בבור של פרארי והערך של מטרות משותפות

FERrARi וערכן של מטרות משותפות

מאת: i8 Ventures

עצירה מושלמת בבור של פרארי, פורמולה1

צפו בווידיאו של פרארי וראו מה ניתן להשיג תוך 2.5 שניות: ייצוב הרכב, החלפת צמיגים, החלפת חלק ושחרור הרכב. המבקר העצמי שבך עשוי לשאול אם אפשר לעשות כל כך הרבה בזמן קצר כל כך, מדוע הפרויקט שלי “תקוע” ולא מתקדם במשך חודשים?

הרבה האשמות יכולות לעלות בארגון כשלא משיגים תוצאות. מנהלים עלולים להניח שהעובדים אינם כשירים או עצלנים. עובדים עלולים להאשים את תנאי העבודה הירודים, את הכלים שניתנו להם, או את חוסר הבהירות של מנהליהם.

עם זאת, גם אם כולם עובדים במלוא יכולתם, יש מכשול משותף למנהלים ולכפופים להם: עמימות מטרה. בדרך כלל לא מספיק להתייחס ליעדים במשפטים בני שורה אחת – אם בכלל מתייחסים אליהם.

בעולם המהיר, המבולגן והגלובלי של ימינו, פרויקטים נעשים מורכבים יותר ויותר ודורשים היררכיה תת-מטרתית (שנוצרת באמצעות תכנון מעמיק) מהיום הראשון להפעלתם. יש לשאוף לכך שהיעדים הנוצרים ניתנים לכימות, מתועדפים היטב ותואמים למטרות הארגון.

בדרך כלל, פרויקטים מתחילים בקול תרועה רמה, אך לעיתים קרובות לא מתעמתים עם הפרטים הקטנים בתכנון ולא מבססים היררכיה של יעדים. חברי הצוות נשארים צפים, מבולבלים ולעיתים נבוכים מכדי לשאול, כשהפרוייקט כבר בתנועה.

החשוב הוא שכאשר יש מטרה מוגדרת – חברי הצוות יידעו לכוון. ניתן לחלק משימות וליצור תרשימים ארגוניים. כך חברי הצוות, שיודעים בדיוק מה היא מטרתם, יכולים להיות מדוייקים בפעולות שהם מבצעים – החל מהמשימות עם האחריות הגדולה ביותר וכלה בהעברת הודעת דוא”ל ללקוח. משימתו של כל אחד הופכת מוגדרת.

צפו שנית בסרטון של פרארי (למעלה).

מה מאפשר לצוות לעבוד כל כך טוב? מובן שיש להם את הכישורים וההכשרה, אבל ארגונים רבים אינם מצליחים לשגשג למרות שגייסו כישרונות מובילים.

אז מה המפתח?

המטרות ברורות והיררכיות (מבוססות על סדר חשיבות): המטרה העיקרית: המרוצים צריכים להתקיים בצורה חלקה כדי לבדר את האוהדים וכדי שהצוות יקבל את שכרו. איך נוכל לעשות זאת (תת-מטרות)? להחליף את כל ארבעת הצמיגים. ואז – לעשות זאת מהר ככל האפשר. ואז – להחליף את הכנף הקדמית. אם אין מה לתקן, לנקות את הכנף הקדמית וכן הלאה.

עם המטרות האלה הצוות מסוגל לעבוד בסנכרון מלא, עמימות שואפת-לאפס ושימוש בהיררכיית עדיפויות אם מתעוררת אי-וודאות. כל אחד מאנשי הצוות יודעים בדיוק, מה הם עושה, מה האחרים עושים ומדוע.

אם אתם רוצים להגדיל את כוח היישום בעת היציאה לפרויקט חדש, צרו רשימת יעדים – לא רשימת משימות. המשימות יגיעו אחר כך. אם התכנון אינו יעיל, גם היישום לא יהיה יעיל.

לניתוח מפורט של העצירה בבור של פרארי והמשימות של כל אחד מחברי הצוות, צפו בסרטון הבא: F1 Pit Stop In 2-Seconds: An In-Depth Analysis

שאלה? whatsapp