חדר ביטחון ודיגיטל

בחדר זה תמצאו הקלטות לצפייה, מאמרים ופריטי תוכן מגוונים נוספים העוסקים בנקודת המפגש שבין צבא ומערכות הביטחון השונות לבין עולם הדיגיטל.

חדר זה, ביוזמת חברת הקהילה רס”ן אור בר, עורכת ראשית וחוקרת במרכז דדו, הוא שיתוף פעולה בין “בין הקטבים” – כתב העת של צה”ל לטרנספורמציה צבאית ולאמנות המערכה, היוצא לאור במרכז דדו לחשיבה צבאית בין-תחומית – לבין  דיגיטלראש. 

כתב העת “בין הקטבים” מבקש לתרום לפיתוח הידע בצה”ל על תופעות חדשות ומתהוות,  המשפיעות על סביבתנו, ועל המתחים והזיקות המגדירים את המערכת האסטרטגית ואת העיסוק האופרטיבי, באמצעות סדרת עיונים בתופעות ובמתחים אלו. בין הכותבים נמצאים בכירי צה”ל והתעשיות הביטחוניות, בכירים במשק ובתהליכי הטרנספורמציה הדיגיטלית, הסייבר והאמל”ח בצה”ל.

במסגרת שיתוף הפעולה עם דיגיטלראש, “בין הקטבים” מביא לכדי מימוש את המפגש שבין העולם הצבאי ותהליך הטרנספורמציה הדיגיטלית אליה נדרש צה”ל לבין התעשייה האזרחית. שיתוף הפעולה מבקש להמשיך ולקיים הפרייה הדדית שתביא לפריצת דרך בשני הקטבים.

חדר ביטחון ודיגיטל הוא במה מבורכת, בה אנחנו משתפים מאמרים ומחקרים שהצטברו לאורך השנים במרכז דדו.  נשמח לשמוע ולקבל פידבק, לפתח שיח ולהתפתח מהנטוורקינג שיווצר כאן  באופן טבעי.

White Meet Or Bar

רס”ן אור בר

 • מהפכת המידע בעולם המבצעי הרב־זרועי בצה"ל
  מתוך "בין הקטבים" (18). הכותבות מאירות את הגורמים המבניים, הארגוניים והתרבותיים הנמצאים בבסיס הארגון הצה"לי, המעכבים את מיצוי תהליך הטרנספורמציה הדיגיטלית. הן בוחנות את מוכנות העולם המבצעי הרב־זרועי לתהליך ומציעות עקרונות לקידומו, במסגרת מהפכת המידע שאנו נמצאים בעיצומה.
  Domain: Security
  עוד...
 • החומות לא נשברו - הסיפור של טרייסבוק
  "טרייסבוק" היא מקרה מבחן לפיתוח ולהטמעה של יוזמה דיגיטלית בארגון צבאי. למרות ההשקעה המרובה בתהליך הפיתוח וההטמעה של הפלטפורמה, היא נכשלה ביצירת שיח מודיעיני רשתי שלשמו פותחה. מאמר זה מבקש לספר על הרשת החברתית המודיעינית, ולהסביר מדוע לא עמדה בציפיות ממנה.
  Domain: Security, מקרי בוחן
  עוד...
 • צבא היבשה בעידן הרשתי: "מהחמצה להדבקה"
  המחבר סוקר את תופעת הרשתיות ואת הקשיים הכרוכים בהסתגלות של הארגון הצבאי לתופעה. מאמר מתוך גליון מיוחד (5) של "בין הקטבים" בנושא רשתיות וחשיבה רשתית, המסכם מיזם מיוחד שהתקיים בין מרכז דדו לבין מסלול המצטיינים של ביה"ס לדיפלומטיה וממשל במרכז הבינתחומי.
  Domain: Security, Domain: Social
  עוד...
 • אסטרטגיה בעידן הבינה המלאכותית
  מתוך "בין הקטבים" (מרכז דדו). תהליך תכנון אסטרטגי למגמות טכנולוגיות משבשות. לטענת כותב המאמר, המסגרות הביטחוניות והלאומיות אינן ערוכות לגשר בין הטכנולוגיה לאסטרטגיה הקיימת. מטרת המאמר היא להתוות מתודולוגיה לתכנון אסטרטגי־טכנולוגי ולהמחישה ביחס לבינה המלאכותית כמקרה בוחן.
  Domain: Security
  עוד...
 • והרי התחזית: צה"ל בדרך לצבא תבוני
  מפת דרכים לאימוץ טכנולוגיות בינה מלאכותית בצה"ל. מתוך "בין הקטבים" (מרכז דדו). הרעיון שהלוחמה מבוססת הטכנולוגיה תחליף את הכוח הפיזי ואת הנוכחות האנושית בשטח, מעורר בצה"ל אי־נוחות ואף התנגדות. בניגוד לכך, טוענים הכותבים לעליונות הלוחמה מבוססת הטכנולוגיה, ולהגברת השימוש בה.
  Domain: Security
  עוד...
 • בניין כוח מסדר שני - נקודת מבט אחרת על בניין הכוח הטכנולוגי
  מתוך "בין הקטבים" גליון 18. לטענת המאמר, בעוד שהשיח הצה"לי כיום עוסק בקידום פרויקטים המביאים להפעלת כוח אפקטיבית יותר, בשורת העידן הדיגיטלי טמונה דווקא במרחב הבין־פרויקטלי, המביאה לבניין כוח אפקטיבי יותר.
  Domain: Security
  עוד...
 • הרמטכ"ל כוכבי מדבר: מה מאפיין את המפקד הבכיר? תפיסת הרמטכ"ל
  מאמרו של הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, מציג את תפיסתו באשר לדמות המפקד הבכיר, המצביא, בצה״ל. לטענתו, המצביא נדרש בראש ובראשונה להנהיג תהליך פיתוח ידע למצב הייחודי שבו נתונה המערכת בראשה הוא עומד, ולפתח מענה מותאם . על כן, המצביא נדרש להיות אינטלקטואל, אך גם איש מעשה.
  Domain: Security
  עוד...
 • בים, באוויר, ביבשה, ובסייבר?
  לאור פרסום החלטת הממשלה להקים רשות לאומית להגנת סייבר, בוחן מחקר זה את הצדקת המהלך כמענה לאיומים ביטחוניים קיברנטיים וטוען שהלוחמה הקיברנטית איננה נפרדת מהמערכה הצבאית, אלא היא חלק ממארג האיומים הכולל על מדינת ישראל.
  Domain: Cyber, Domain: Security
  עוד...
×

לחיצה על פרטי הקשר של ניר תפתח חלון חדש של וואטסאפ שיחבר אותך אלינו ישירות.

×