חדר ביטחון ודיגיטל

בחדר זה תמצאו הקלטות לצפייה, מאמרים ופריטי תוכן מגוונים נוספים העוסקים בנקודת המפגש שבין צבא ומערכות הביטחון השונות לבין עולם הדיגיטל.

חדר זה, ביוזמת חברת הקהילה רס”ן אור בר, עורכת ראשית וחוקרת במרכז דדו, הוא שיתוף פעולה בין “בין הקטבים” – כתב העת של צה”ל לטרנספורמציה צבאית ולאמנות המערכה, היוצא לאור במרכז דדו לחשיבה צבאית בין-תחומית – לבין  דיגיטלראש. 

כתב העת “בין הקטבים” מבקש לתרום לפיתוח הידע בצה”ל על תופעות חדשות ומתהוות,  המשפיעות על סביבתנו, ועל המתחים והזיקות המגדירים את המערכת האסטרטגית ואת העיסוק האופרטיבי, באמצעות סדרת עיונים בתופעות ובמתחים אלו. בין הכותבים נמצאים בכירי צה”ל והתעשיות הביטחוניות, בכירים במשק ובתהליכי הטרנספורמציה הדיגיטלית, הסייבר והאמל”ח בצה”ל.

במסגרת שיתוף הפעולה עם דיגיטלראש, “בין הקטבים” מביא לכדי מימוש את המפגש שבין העולם הצבאי ותהליך הטרנספורמציה הדיגיטלית אליה נדרש צה”ל לבין התעשייה האזרחית. שיתוף הפעולה מבקש להמשיך ולקיים הפרייה הדדית שתביא לפריצת דרך בשני הקטבים.

חדר ביטחון ודיגיטל הוא במה מבורכת, בה אנחנו משתפים מאמרים ומחקרים שהצטברו לאורך השנים במרכז דדו.  נשמח לשמוע ולקבל פידבק, לפתח שיח ולהתפתח מהנטוורקינג שיווצר כאן  באופן טבעי.

 • בים, באוויר, ביבשה, ובסייבר?
  לאור פרסום החלטת הממשלה להקים רשות לאומית להגנת סייבר, בוחן מחקר זה את הצדקת המהלך כמענה לאיומים ביטחוניים קיברנטיים וטוען שהלוחמה הקיברנטית איננה נפרדת מהמערכה הצבאית, אלא היא חלק ממארג האיומים הכולל על מדינת ישראל.
  Domain: Cyber, Domain: Security
  עוד...
 • התהוות המדינה במרחב הסְפָר המקוון: השוואה תיאורטית והיסטורית
  האם האינטרנט הוא המקום החדש המאפשר לנו להסתתר מאחורי המחשב מבלי שיגלו אותנו? האם זו תופעה חסרת תקדים המותירה את המדינה במבוכה? במאמר זה שואף המחבר (עמית שיניאק) לבחון את תדמית האינטרנט כמרחב סְפָר מקוון מול ההנחה הסמויה שאין למדינה ולממסד המדיני והביטחוני שליטה בו.
  Domain: Cyber, Domain: Security
  עוד...
 • לעבר עליונות צבאית בממד הסייבר
  מאמר זה בוחןן את דרכי השינוי בשנים האחרונות, בישראל ובעולם, בתחום העליונות הצבאית בממד הסייבר וממליץ על הקמת חטיבת התקפה מטכ"לית בממד. זאת, לצורך שיפור האפקטיביות המבצעית הרב-זרועית של צה"ל ולטובת עליונותו המתמשכת בממד הסייבר.
  Domain: Cyber, Domain: Security
  עוד...
 • מבוכו של המינוטאור או: פרדוקס הסייבר
  מאמר מאת סרן ליאור לבּד ממרכז דדו - עיון מערכתי באתגרים ובהזדמנויות של המרחב המקוון. הטענה העיקרית היא שחסרה גישה מערכתית לאבטחת מידע, וכדי להבין את מרחב הסייבר כמערכת אפשר להשוות אותו למערכות מורכבות אחרות, כמו המערכת החיסונית של גוף האדם.
  Domain: Cyber, Domain: Security
  עוד...
 • טרנספורמציה דיגיטלית בצה"ל בראי "שומר החומות"
  תת אלוף עומר דגן, מפקד יחידת לוטם, נותן הצצה אל מאחורי-הקלעים הטכנולוגי של מבצע ״שומר החומות״, בו בא לידי ביטוי כוחו הדיגיטלי של צה״ל באופן מיטבי. פורסם ב-StartIsrael בסדרת טורים המאפשרים לראות כיצד הדיגיטל משנה את פניו של צה״ל.
  Domain: Security
  עוד...
 • בדרך לעליונות דיגיטלית עוצרים בדלפי
  מאמר מאת תא"ל דגן ורס"ן (מיל') בר-לב, מגדיר עליונות דיגיטלית כ"עליונות ההיתוך", פורש את תרומתה לעיקרון תפיסת הרב־ממדיות של תר"ש תנופה, ומספק תיאור של האתגרים הארגוניים, התרבותיים והטכנולוגיים למימוש התפיסה ואת דרכי ההתמודדות עימם.
  Domain: Security
  עוד...
 • יבשה בעידן הדיגיטל – למה זה לא מצליח לנו?
  כותבי המאמר, יותם הכהן ורס"ן (מיל') יואל יפה סוברים כי במתודולוגיות הפיתוח העדכניות בעולם, ביניהם ניהול מוצר ופיתוח גמיש (אג'ילי), טמון השורש להצעיד קדימה את כוחות היבשה, תוך הפנמה של אי-הוודאות הכרוכה בתהליכי פיתוח של העידן החדש.
  Domain: Security
  עוד...
 • תרבות הקוד הפתוח
  כרמל אור, עמיתת מחקר במרכז דדו מציגה את מחקרה על תרבות הקוד הפתוח: באיזו מידה הסתגל הממסד הביטחוני שלנו לתרבות התוכנה, ומה בדיוק זה אומר על מידת חדשנותו.
  Domain: Security
  עוד...
×

לחיצה על פרטי הקשר של ניר תפתח חלון חדש של וואטסאפ שיחבר אותך אלינו ישירות.

×