מקרה בוחן: עידן העצים החכמים (IoTrees) – סטארט-אפ ישראלי SeeTree עושה שימוש בבינה מלאכותית (AI) ורחפנים (drones) בכדי לשנות את החווה באופן דיגיטלי

חקלאות היא אחד המגזרים המעניינים ביותר בכל הקשור לשינוי דיגיטלי. התפיסה שלנו, שהתבררה כשגויה היא, שטכנולוגיות דיגיטליות מערערות תעשיות רבות ומגזרים עיקריים כמו פיננסים, מדיה, קמעונאות, טכנולוגיה ועוד. מגזר אחד שעד לא מזמן, היה מתחת לרדאר שלנו, הוא חקלאות. המציאות מוכיחה כי תחום זה משתמש בטכנולוגיה בצורה אגרסיבית למדי כדי לייעל את כל היבטי הידע בחקלאות. בינה מלאכותית, חישה מרחוק, נתוני לווינים, אינטרנט-של-דברים, AI, רחפנים, Big Data, GPS ודומיהם. דגמי חיזוי מזג אוויר מדויקים וטכנולוגיות אחרות, חודרות במהירות כמעט לכל היבט בשרשרת הערך ובמודלים העסקיים של החקלאות. אלה הן חדשות טובות: העולם זקוק ליותר מזון ולדרכים יעילות יותר להתמודדות עם גידול האוכלוסייה העולמית. עד 2050 העולם יצטרך לייצר 70% יותר מזון לאוכלוסייה הצפויה של 9 מיליארד נפש.

אחד המונחים האחרונים בהקשר זה הוא “חקלאות מדויקת”, נושא חם במשך שנים רבות, שהחל להביא תוצאות מרגשות בשנים האחרונות. חלק ממקרי הבוחן שפורסמו הם כמעט מדע בדיוני – רחפנים שמסיירים מעל השדות ומפקחים על תנאי היבול, מצלמים ומנתחים את תנאי האדמה, מזהים סוגיות ומספקים באופן מיידי כימיקלים או דשנים כנדרש. חקלאות מדויקת עושה שימוש באלגוריתמים של למידת-מכונה (machine learning) מתקדמים, שממליצים לחקלאי מתי לקצור, למשל, על סמך נתונים שהתקבלו מחיישנים רבים ועוד.

מקרה בוחן מרתק הוא הסטארטאפ הישראלי SeeTree שפיתח רשת מודיעין מקצה-לקצה שאוספת מרחוק נתונים מהעצים הרבים בחווה. הם עושים שימוש בבינה מלאכותית ולמידת-מכונה משולבים בעבודת-שטח וצילומי חישה רב-ממדית תוך שימוש ברחפנים (מז”לטים) וכלי רכב מתמחים, כדי לאסוף נתונים מדויקים, לספק לחקלאים אפשרות לראות ולעקוב אחר בריאות העצים שלהם, תוך המלצה על פעולות (למשל, לשנות פרמטרים להשקיה וכו’).

מאמר שפורסם בפורבס תחת הכותרת “כיצד חברה זו משנה את ענף החקלאות-החכמה על ידי מיזוג של רחפנים ואינטליגנציה מלאכותית”, שפורסם באתר האינטרנט שלהם ב- 16 בינואר 2019, מתאר את SeeTree וכיצד הם משנים את החקלאות וניהול העצים על ידי שימוש בטכנולוגיות דיגיטליות מתקדמות.

בפרק 2 של הספר “עושים דיגיטלי”, רז הייפרמן ופרופ’ ישע סיון מתארים כמה מן הטכנולוגיות הדיגיטליות, שלטענתם, הן חלק מהטכנולוגיות של התקופה הדיגיטלית השלישית. חלק מהן הן גם אלה שבהן SeeTree משתמשים כדי לערער ולשנות את ניהול העצים. בפרק 5 של הספר הם דנים בחדשנות ומספקים כמה מקרי-בוחן של חברות (למשל, ג’ון דיר) שהשתמשו בטכנולוגיות דיגיטליות כדי לשנות את הארגון: מחברה מוכוונת מוצר – מוכרת ציוד חקלאי, לחברה מוכוונת פתרון – מוכרת פתרונות לניהול משק.