חדר אתיקה

בחדר זה מרוכזים חומרים בנושא האתיקה (תורת המוסר) אשר בשנים האחרונות מקבלת חשיבות גוברת והולכת גם בעולם הדיגיטלי. מצד אחד החלטות מוסריות עוברות מאנשים למחשבים והמוסר צריך להיות מוטמע בתוך מערכות המחשב (למידת מכונה, בינה מלאכותית וכד’). מצד שני, מתקיים דיון ברגולציה הנדרשת – אם נדרשת – על חברות טכנולוגיה ופגיעה אפשרית בדמוקרטיזציה של הרשת.

 • אתיקה ומִנהל של בינה מלאכותית לבריאות - ארגון הבריאות העולמי
  דוח הנחיות של ארגון הבריאות העולמי בנושא אתיקה וממשל של בינה מלאכותית לבריאות תוצר של 18 חודשי עבודה של מומחים מובילים בתחום האתיקה, הטכנולוגיה הדיגיטלית, המשפט, זכויות האדם, ומומחים ממשרדי הבריאות.
  Domain: Ethics, Domain: Medical
  עוד...
 • התקפה של כלי טיס בלתי מאויישים בלוב צריכה להדליק נורת אזהרה בנוגע לנשק אוטונומי
  החוקר ארתור הולנד מישל כותב ב- DEFENSE ONE על מתקפת רחפנים בלוב אשר, ככל הנראה, לא הייתה מתקפה רגילה אלא דווח שכלי הנשק תוכננו לתקוף מטרות ללא תקשורת נתונים בין המפעיל והתחמושת - או במילים אחרות: מערכות אוטונומיות של נשק קטלני (Lethal Autonomous Weapons System - LAWS).
  Domain: Ethics, מקרי בוחן
  עוד...
 • תוכנת AI לזיהוי רגש נבדקה על המיעוט האויגורי בסין
  כתבה מרתקת של ה-BBC. מהנדס סיני טוען שהממשלה הסינית משתמשת באויגורים כשפני נסיון, ובמחוז שינג'יאנג, שבו חי בעיקר המיעוט האויגורי (סינים מוסלמים-סונים) הותקנו מערכות שמשתמשות בבינה מלאכותית וזיהוי פנים כדי לבדוק תכונות "זיהוי רגשות" המעידות על מצבם הרגשי של המצולמים.
  Domain: Ethics, מקרי בוחן
  עוד...
 • הבינה המלאכותית באירופה צריכה מנהיגות אסטרטגית ולא רגולציה מפורטת מדי
  עם המירוץ העולמי להסדרת טכנולוגיית הבינה המלאכותית באופן רשמי ופרסום הצעה מפורטת של האיחוד האירופי לגבי האופן שבו יש להסדיר AI, כותב המאמר חושש שהסדרת-יתר תשתק את התפתחות טכנולוגיית ה-AI באיחוד האירופי בעוד סין וארצות הברית יזנקו קדימה.
  Domain: Ethics, מקרי בוחן
  עוד...
 • בינה מלאכותית עדיין נכשלת בניהול שיח-שנאה מקוון
  למרות ההתקדמות בטכנולוגיית בינה מלאכותית בהבנה וניתוח שפה טבעית, היא עדיין נאבקת באחד היישומים הבסיסיים ביותר - שיח-שנאה מקוון. מאמר מעניין של MIT Technology Review (יוני 2021) סוקר מחקר של מדענים מאוקספורד וממכון אלן טיורינג, שבדקו מערכות AI שונות וניסו לאבחן כיצד להתגבר על חולשות המערות.
  Domain: Ethics, מקרי בוחן
  עוד...
 • האיחוד האירופי קבע עקרונות אתיים לשימוש בבינה מלאכותית
  צוות מומחים רב תחומי קבע שבעה עקרונות מנחים לפיתוחי AI, ביניהם שקיפות פעולה, גישה זהה ללא הבדלי מין, גזע ומגבלות פיזיות, ומניעת שימוש בבינה מלאכותית להפחתת העצמאות האנושית. העקרונות פורסמו במסמך שנועד להתוות מדיניות פיתוח בנושא באיחוד האירופי בשנים הקרובות.
  Domain: Ethics
  עוד...
 • IBM נטשה את טכנולוגיית זיהוי הפנים שלה - מדוע זה חשוב?
  Tim Bajarin כותב ב"פורבס" על חברות גדולות כמו יבמ, מיקרוסופט ואמזון שהחליטו לקחת אחריות בתפקידן כמשפיעות על חברות טכנולוגיה אחרות ולהוביל עמדה נחרצת בעד זכויות אדם ונגד אפלייה כמו, למשל, יבמ, שהחליטה לנטוש את פיתוח טכנולוגיית זיהוי הפנים שלה.
  Domain: Ethics, מקרי בוחן
  עוד...
 • לשרטט גבולות לבחורינו הטובים
  מאמר דעה של ד"ר תהילה שוורץ-אלטשולר, עמיתה בכירה במכון הישראלי לדמוקרטיה וחיברה את הקוד האתי של "גלובס", על אתיקה במערכות טכנולוגיה מתקדמות שהוקמו על ידי יוצאי מערכת הביטחון לשימוש באזורים אתיים בעייתיים. גלובס 12-יונ-2019.
  Domain: Ethics, מקרי בוחן
  עוד...
×

לחיצה על פרטי הקשר של ניר תפתח חלון חדש של וואטסאפ שיחבר אותך אלינו ישירות.

×