שבועון 19-ספט-2021 (Y21W38): גמר תחרות Bio-Mix-2021 של חברת טבע, רישום מוקדם לקורס “מוצרים ושירותים דיגיטליים – המסע”, הכירו את חבר הקהילה גדעון שגיא, ועוד

ב-13 בספטמבר סיימנו את התהליך המשלב את הקהילה והמוחות המבריקים והצעירים של האקדמיה הישראלית, תהליך בו רעיונות מדעיים מתורגמים להמצאות ופתרונות יישומיים רפואיים, תוך שיתוף פעולה בין טבע ודיגיטלראש ב- BIO-MIX-2021, לגמר הגיעו חמש מדעניות עם חמישה פרויקטים פורצי דרך, שמתוכם נבחר הפרויקט המנצח (ידיעה מס’ 1).

בשבוע הבא אנחנו בחופשה, השבועון הבא יצא אחרי החגים 😊. 

חג סוכות שמח ✍🏼
לקהילת דיגיטלראש, 

פרופ’ ישע סיון, מייסד; יעקב אילון, עורך ראשי
וצוות דיגיטלראש – הבית המקצועי של מנהיגי הדיגיטל בישראל

(1) 🔬 תחרות BIO-MIX-2021
הטכנולוגיות הישראליות ששואפות לשנות את פני עולם הרפואה

ב-13 בספטמבר התקיים גמר תחרות Bio-Mix 2021 בו התמודדו המיזמים החדשניים בתחומי הביוטק והביו-רפואה של טבע, שיתוף פעולה בין החברה למעבדות וחוקרים מהאקדמיה בישראל בתחומי מדעי החיים ורפואה, שעברו במהלך השנה תהליך של מנטורינג, סדנאות ומפגשים לפיתוח יזמות.
קהילת ה-BioInnovators שהוקמה בשנה שעברה, כוללת השנה 33 דוקטורנטים ופוסט דוקטורנטים מצטיינים בתחומם מאוניברסיטת תל אביב, הטכניון, האוניברסיטה העברית בירושלים ומכון ויצמן למדע. 

מטרת התוכנית שהובילו ד”ר דנה בר-און מנהלת קשרי האקדמיה של טבע בחטיבת המו”פ הגלובלית ופרופסור ישע סיון מנכ”ל דיגיטראש, היא לחבר בין המעבדה לחיים האמיתיים, ולגשר על הפער בין המצאה מדעית מבטיחה למוצר או תרופה היוצאים אל השוק. הפורום חשף את הסטודנטים המצטיינים לעולמות הביוטק והיזמות והעניק להם את הכלים להפוך בעתיד לחוקרים-יזמים וליצור לעצמם קהילה תוססת שתעזור להם לקדם רעיונות אלה.

את התחרות פתחו פרופ’ נחמן אש, מנכ”ל משרד הבריאות וקאר שולץ מנכ”ל טבע, ושפטו בו חמישה שופטים מובילים מהתעשייה, האקדמיה וקרנות הון-סיכון.

לגמר עלו חמישה מיזמים:

  • תחבושת אנטי-בקטריאלית חכמה שתלחם באופן אקטיבי בכוויות קשות ותזרז את ריפוי הפצעים. התחבושת משמשת כנשא לחומרים אנטי-בקטריאליים כמו פפטידים או אנזימים ומשחררת אותם מקומית באזור הכוויה וכך מונעת את הדלקת באזור שנפגע.
  • EpiPatch, גלאי משולב אפליקציה למתן התרעה מוקדמת לשוק אנפילקטי במקרה של אלרגיות מסכנות חיים.
  • בכל מעבדה או בית חולים בעולם, נדרש תהליך יומיומי ארוך של הכנת תמיסות שונות מורכבות המכילות חומרים ביולוגיים לשימושים שונים – רב התמיסות מוכנות ידנית על ידי החוקרים, עניין שדורש זמן וכוח אדם רב, נתון לזיהומים, בזבוז חומרים וטעויות אנוש. Tabiom מציעה לצור טבליות מודפסות במדפסת תלת מימד שיכילו באופן מותאם אישי את כל החומרים הביולוגיים הדרושים לחוקר או מעבדה מסויימים כולל חלבונים ספציפיים למשל, כך שהטבליות יוכלו להתמוסס וייתרו את הצורך בהכנת התמיסות המורכבות ויחסכו זמן ומשאבים רבים אחרים.
  • Cortishield רוצה להילחם בבעיה המרכזית של החיים המודרניים – סטרס, אבל בדרך בלתי שיגרתית. הרעיון הוא לפתח חיידקים ידידותיים מהונדסים שיילקחו אוראלית. חיידקים אלה יצטברו במעי וייצרו ויפרישו לדם אנזים ספציפי שאחראי על פירוק הורמון הסטרס, קורטיזול.
  • CircaDose מציעה לפתח גישה חדשנית למתן תרופות מותאם אישית שיתבסס על השעון הסירקדי של כל אדם. מדידת פרמטרים פיסיולוגיים שונים תשולב עם בינה מלאכותית ליצירת כלי שיוכל להמליץ לרופאים מתי יש נגישות טובה יותר למוח ולמחסום דם-מוח למתן תרופות יעיל יותר במחלות מערכת העצבים המרכזית השונות

המיזם הזוכה ב- 2021 הינו “EpiPatch” של רון קליינר וצוותה – גלאי משולב אפליקציה למתן התרעה מוקדמת לשוק אנפילקטי במקרה של אלרגיות מסכנות חיים: מדבקה שתוצמד לעור תכלול דטקציה תת עורית רגישה מבוססת על מרקרים בדם שיכולים להעיד על התפתחות של שוק אנפילקטי. הסנסור יהיה מחובר לאפליקציה שתתריע לכוחות סיוע והצלה או מבוגר באזור שיוכל לסייע (במקרה של ילדים) מיד בעת גילוי אותות האזהרה.

(2) 💻 קורסים בדיגיטלראש ובטכניון
רישום מוקדם ל- DLC147

“מוצרים ושירותים דיגיטליים – המסע” (DLC147) – מה יהיה לנו שם?
הזדמנות להיכרות קצת יותר מעמיקה עם תכני הקורס.

במפגש הראשון נעסוק במנהיגות דיגיטלית בעידן של אי וודאות.
עולם תחת שיבוש מתמיד. טכנולוגיות חדשות סוללות דרך לשווקים הזדמנויות ואיומים שטרם נראו, ואנו כמנהלות/ים בכירים, צריכים למפות את ההזדמנויות הללו, לנתח את המשמעויות הנובעות מהן, ולהיערך בהתאם. בשיעור הראשון פרופ’ מרים ארז תציג לנו את הרעיון המסדר של הקורס, מודל “מסע הרעיון” אותו פיתחה ופרופ’ ישע סיון, יציג סדרת תובנות על המעבר למוצרים ושירותים מבוססי דיגיטל. 

במפגש השני נתמקד בזיהוי ומיקוד האתגר, חשיבה יצירתית ובניית בנק רעיונות.
נתחיל בסקירה רחבה של אייל פרקש, CTO של אקסנצ’ר ישראל על הטכנולוגיות הדיגיטליות המובילות שעלינו להכיר. לאחר נצא ל”מסע הרעיון” הדיגיטלי.

במפגש השלישי נזהה, נתעדף ונבחר את הרעיונות הנכונים שאותם נרצה לקדם.
לשם כך, נלמד ונכיר את ה-Market opportunity navigator, סט כלים שפותחו על-ידי ד”ר שרון טל איצקוביץ‘ ומארק גרובר, הכוללים שלושה כלים מרכזיים לזיהוי, הערכה, ובחירת הרעיון לקידום.

במפגש הרביעי נתקדם לשלב פיתוח הרעיון : בניית אב-טיפוס ותיקוף הנחות קריטיות.
נלמד כיצד לבנות אב טיפוס מהיר וחסכוני לאור עקרונות ה-Lean Startup ונבחן הנחות קריטיות מול המשתמשים. במפגש נעבוד על פי מתודולוגיית ה-design sprint לעיצוב ותיקוף מהירים, ובהובלת רם אלמוג מייסד ומנכ”ל חברת RED.

במפגש החמישי נלמד להתמודד עם התנגדויות לשינוי.
הכנסת שינוי גוררת התנגדות אנושית. כמובילי חדשנות וטרנספורמציה דיגיטלית בארגון, אנו צריכים להכיר זאת, ולהיערך בהתאם. בשיעור נלמד על זוויות שונות של התנגדות עימן אנו צפויים להתמודד.

במפגש השישי והאחרון מסענו מגיע לסיומו עם הכנסת החדשנות לארגון. 
המפגש המסכם יוקדש לאינטגרציה של שלל הכלים והידע שנלמדו בקורס ונלמד על מודל ה PIE המנחה בהכנס חדשנות  למעשה.

מוזמנים למסע מרתק, מעשיר ואפקטיבי ואפשר להזמין חברים לדרך.

רוצה לקבל את השבועון באופן קבוע למייל האישי?

הירשמו לאתר דיגיטלראש כ”ראש פתוח” ללא עלות, ובכל יום שישי בבוקר השבועון יישלח אליכם למייל.

(3) 👩🏼‍🎓👨🏼‍🎓 מדריך בדיגיטלראש
וולפרם אלפא (Walfram Alpha), מנוע ידע חישובי

וולפרַם אַלפַא הוא מנוע חיפוש חישובי, שפותח על ידי מעבדות וולפרם והושק במאי 2009. ייחודו הוא בביצוע שאילתות בשפה טבעית, בשילוב עם חישובים והחזיית מידע נרחבת.

וולפרם אלפא מבוסס על תוכנת Mathematica ומאגרי מידע בתחומים כגון היסטוריה, מזג אוויר, נתונים מקרו-כלכליים, מוזיקה ועוד. הוא מאפשר גם ביצוע ניתוח נתונים אישי על סמך מידע בפייסבוק. וולפרם אלפא נמצא בשימוש על ידי מנועי החיפוש ועל ידי מערכות בינה מלאכותית  – כגון סירי, העוזרת האישית של אפל. (מתוך ויקיפדיה).

שלא כמו מנוע החיפוש של גוגל שעונה על רוב בקשות החיפוש  שלנו , וולפרם אלפא אינו מציג רשימת לינקים – אלא מציג את תוצאות החיפוש לאחר חישוב מצטבר והשוואתי.

(4) 👋 הכירו את חבר הקהילה
גדעון שגיא, סמנכ”ל פיתוח בחברת תפן

(5) 📚 סדרת קורונה על-פי אקסנצ’ר
נקודת מבט על מסחר דיגיטלי

הקורונה הפכה למשבר עולמי, שמתפתח במהירות ובסולם חסר תקדים. משבר זה יוצר ציווי אוניברסלי לממשלות וארגונים בכל רחבי העולם לנקוט בפעולות המיידיות הנחוצות על מנת להגן על האנשים שלהם. השינויים במסחר שמוצגים במאמר – מונעים על ידי המשבר אך ימשיכו אחריו – מייצגים את ההתחלה של משהו חדש.

(6) 🎬 לקט דיגיטלראש
ומה עוד…
🎬 הקלטה פתוחה — ארוע קהילה: אתיקה ודיגיטל.
📜 מאמר— המחשב שמבין חלבונים – קורפוס > חדרי תחומים > חדר רפואה ודיגיטל.
🎞️ סרטון — ללמוד ביחד – קורפוס > חדרי פרפראות > חדר השראה.
👩🏼‍🎓👨🏼‍🎓 מדריך — בדיוק מה שחסר לי: מקלדת וירטואלית לניקוד -קורפוס > חדרי פרפאות  > חדר מדריכים.

נתקלתם בכתבה מעניינת בעולם הדיגיטל? ראיתם סרטון שיכול להיות רלוונטי לקהילה?
שתפו אותנו ואנו נפרסם את הידיעה בשבועון ובאתר דיגיטלראש.

×

לחיצה על פרטי הקשר של ניר תפתח חלון חדש של וואטסאפ שיחבר אותך אלינו ישירות.

×