חדר ביטחון ודיגיטל

בחדר זה תמצאו הקלטות לצפייה, מאמרים ופריטי תוכן מגוונים נוספים העוסקים בנקודת המפגש שבין צבא ומערכות הביטחון השונות לבין עולם הדיגיטל.

חדר זה, ביוזמת חברת הקהילה רס”ן אור בר, עורכת ראשית וחוקרת במרכז דדו, הוא שיתוף פעולה בין “בין הקטבים” – כתב העת של צה”ל לטרנספורמציה צבאית ולאמנות המערכה, היוצא לאור במרכז דדו לחשיבה צבאית בין-תחומית – לבין  דיגיטלראש. 

כתב העת “בין הקטבים” מבקש לתרום לפיתוח הידע בצה”ל על תופעות חדשות ומתהוות,  המשפיעות על סביבתנו, ועל המתחים והזיקות המגדירים את המערכת האסטרטגית ואת העיסוק האופרטיבי, באמצעות סדרת עיונים בתופעות ובמתחים אלו. בין הכותבים נמצאים בכירי צה”ל והתעשיות הביטחוניות, בכירים במשק ובתהליכי הטרנספורמציה הדיגיטלית, הסייבר והאמל”ח בצה”ל.

במסגרת שיתוף הפעולה עם דיגיטלראש, “בין הקטבים” מביא לכדי מימוש את המפגש שבין העולם הצבאי ותהליך הטרנספורמציה הדיגיטלית אליה נדרש צה”ל לבין התעשייה האזרחית. שיתוף הפעולה מבקש להמשיך ולקיים הפרייה הדדית שתביא לפריצת דרך בשני הקטבים.

חדר ביטחון ודיגיטל הוא במה מבורכת, בה אנחנו משתפים מאמרים ומחקרים שהצטברו לאורך השנים במרכז דדו.  נשמח לשמוע ולקבל פידבק, לפתח שיח ולהתפתח מהנטוורקינג שיווצר כאן  באופן טבעי.

רס"ן אור בר

צה"ל

חדש! קבוצת בטא ייעודית למתעניינים בחיבור בין עולמות הביטחון והדיגיטל. מוזמנות.ים להצטרף אלינו:

טרור סייבר

דוח מגמות טרור הסייבר לשנת 2021

מכון ה-ICT (הארגון הבינלאומי ללוחמה בטרור) בשיתוף עם אוניברסיטת רייכמן פרסם את דוח טרור הסייבר לשנת 2021. הדוח מציג כיצד הסייבר הפך לאחת הזירות המרכזיות ללוחמה ואיך פעילותם של ארגוני טרור ורשתות פליליות הפכה אתגר אמיתי לביטחון העולמי.

חדשנות טכנולוגית כמענה לאיומים עתידיים- תא״ל ערן ניב, רח״ט שילו”ח

הקלטה של הרצאתו של תא”ל ערן ניב, רח”ט שילו”ח, במסגרת כנס ״שני וירטואלי״ מס׳ 4, בה הוא מדבר על חדשנות טכנולוגית בצה”ל כמענה לאיומים עתידיים. בהרצאתו מסביר תא”ל ניב על החשיבות בחדשנות טכנולוגית לניצחון בקרב ועל הדרכים השונות בהן צה”ל פועל למימוש והגברת יכולותיו הטכנולוגיות.

יכולות מחשוב ענן בצה”ל- הרצאה של מפקדת ממר”מ

הקלטה של הרצאתה של אל”מ י’ במסגרת כנס טרנספורמציה דיגיטלית (#3) של העמותה להנצחת חללי חיל הקשר והתקשוב, בה היא מדברת על הטרנפורמציה הדיגיטלית בצבא, על שירותי הענן המוצעים בתחומי החוזי והתקשורת בתוך צה”ל ועל החשיבות של תהליך זה ליצירת מפעלי מידע לקבלת החלטות מדויקת ונכונה.

מפיזיקלי לדיגיטלי – תא”ל יובל גֶז, עד לאחרונה מח”ט הצנחנים

הקלטה של הרצאתו של אל”מ גֶז במסגרת כנס טכנולוגיות קשר ותקצוב בצה”ל (#4), בה הוא מדבר על הטרנפורמציה הדיגיטלית בצבא היבשה, על חשיבות הנתונים וחשיבות ההנגשה לכל שרשרת הערך – איפה היא פוגשת את הלוחם והמפקד בדרך למצויינות ולנצחון.

מהפכת המידע בעולם המבצעי הרב־זרועי בצה”ל

מתוך “בין הקטבים” (18). הכותבות מאירות את הגורמים המבניים, הארגוניים והתרבותיים הנמצאים בבסיס הארגון הצה”לי, המעכבים את מיצוי תהליך הטרנספורמציה הדיגיטלית. הן בוחנות את מוכנות העולם המבצעי הרב־זרועי לתהליך ומציעות עקרונות לקידומו, במסגרת מהפכת המידע שאנו נמצאים בעיצומה.

החומות לא נשברו – המקרה של טרייסבוק

“טרייסבוק” היא מקרה מבחן לפיתוח ולהטמעה של יוזמה דיגיטלית בארגון צבאי. למרות ההשקעה המרובה בתהליך הפיתוח וההטמעה של הפלטפורמה, היא נכשלה ביצירת שיח מודיעיני רשתי שלשמו פותחה. מאמר זה מבקש לספר על הרשת החברתית המודיעינית, ולהסביר מדוע לא עמדה בציפיות ממנה.

צבא היבשה בעידן הרשתי: “מהחמצה להדבקה”

המחבר סוקר את תופעת הרשתיות ואת הקשיים הכרוכים בהסתגלות של הארגון הצבאי לתופעה. מאמר מתוך גליון מיוחד (5) של “בין הקטבים” בנושא רשתיות וחשיבה רשתית, המסכם מיזם מיוחד שהתקיים בין מרכז דדו לבין מסלול המצטיינים של ביה”ס לדיפלומטיה וממשל במרכז הבינתחומי.

×

לחיצה על פרטי הקשר של ניר תפתח חלון חדש של וואטסאפ שיחבר אותך אלינו ישירות.

×