אימות דיסאינפורמציה ושמועות אינטרנט

שני אתרים, באנגלית ובעברית, בהם ניתן לוודא אמיתותן של הודעות שונות המופצות ברחבי המרשתת והרשתות החברתיות למינהן. Polygraph.info של “קול אמריקה” ו”לא רלוונטי” של חנן כהן. מומלץ לוודא את נכונותן של ‘עובדות’ שקיבלתם.ן לפני המשך הפצתן.

לא רלוונטי – חנן כהן מגיב על מכתבי שרשרת ושמועות אינטרנט – מאז 2002.

אתר “לא רלוונטי” הוא מאגר של שמועות אינטרנט ומכתבי שרשרת בעברית שמסתובבים בין תאי הדואר האלקטרוני. חנן כהן, יוצר ומפעיל את האתר. מטרתו בהפעלת האתר היא לתת בידי משתמשי הדואר האלקטרוני כלי שיעזור להם להפעיל שיקול דעת רציונאלי בקבלת ההחלטה מה לעשות עם מכתבי שרשרת שמגיעים אליהם לתיבות הדואר.

קוראי האתר שולחים מכתבים לבדיקה וחנן כהן מפרסם את החדשים שבהם באתר.

חנן נותן לכל מכתב המלצה “אפשר להעביר“, “לא להעביר” ו-“לכאן ולכאן“. ההמלצות נקבעות על פי אמיתות העובדות הכתובות במכתבים וכן על ידי השקפת העולם שלו. יכול להיות מצב שבו מכתב המכיל עובדות נכונות יקבל המלצה “לא להעביר” בגלל שאני חושב שלא ראוי להעביר אותו. בכוונה חנן קורא להן “המלצות” ולא “ציונים” כי הוא מצפה מכל אדם להפעיל שיקול דעת עצמאי כשמובאות בפניו העובדות.

מאוקטובר 2002 הוא מפעיל את האתר ללא מטרות רווח. זה הוא האתר היחיד מסוגו בישראל. כיום מופיעים בו 580 מכתבים. באתר הושקעו מאות (ואולי אלפי) שעות.

לאתר “לא רלוונטי” https://irrelevant.org.il/
ליצירת קשר: https://irrelevant.org.il/contact

Polygraph.info

פוליגרף.אינפו הוא אתר לבדיקת עובדות בהפקת “קול אמריקה” Voice of America (VOA). האתר משמש כמקור לאימות נפח הולך וגדל של דיסאינפורמציה ומידע מוטעה המופץ ומשותף ברחבי העולם.

עיתונאיות ועיתונאי “קול אמריקה” חוקרים ומנתחים ציטוטים, סיפורים ודיווחים שהופצו על ידי גורמים ממשלתיים, כלי תקשורת בחסות הממשלה ואנשים אחרים בעלי פרופיל גבוה. העיתונאים מפרידים עובדה מבדיה, מוסיפים הקשר וחושפים שקרים.

“קול אמריקה” משדר מולטימדיה באופן עצמאי ובינלאומיים, המספק חדשות ומידע מדויק, במיוחד לקהלים שחופש העיתונות עבורם מוגבל. המטה של “קול אמריקה” נמצא בוושינגטון הבירה והשידורים ב -47 שפות לקהל שנמדד מדי שבוע המונה יותר מ -278 מיליון איש ברחבי העולם.

תיקונים

“פוליגרף.אינפו” שואף לספק מידע מדויק ומקיף. אם את/ה סבור/ה שיש שגיאה בדיווח, ניתן להתריע באמצעות הטופס “צור קשר”.

לאתר פוליגרף.אינפו https://www.polygraph.info/
צור קשר: https://www.polygraph.info/p/5981.html
טוויטר: https://twitter.com/PolygraphInfo

×

לחיצה על פרטי הקשר של ניר תפתח חלון חדש של וואטסאפ שיחבר אותך אלינו ישירות.

×