הכירו את אייל פרקש

מתי הייתה הפעם הראשונה בה נחשפת לעולם הדיגיטל? מה גרם לך להישאר ולהתמקצע בו?
בגיל 13 השתתפתי בקורס שפת BASIC, ולאחר מכן הורי רכשו לי מחשב ATARI עם (ככל שזכור לי) 32 קילובייט זיכרון וטייפ קלטות לשמירה של התכונה. זו הייתה הפעם הראשונה ש”נגעתי-בידיים” במחשב.
בצבא נחשפתי לעולם תחנות העבודה של DIGITAL (מי שזוכר), אבל ההתמקצעות החלה במסגרת עבודתי בחברת אופטיבייס, בה פותחו דוחסי ופורסי הוידאו הראשונים בעולם, כרטיסי מחשב עם מגוון מעבדים, אשר תפקידם היה להעביר את האות האנלוגי לדיגיטלי, לדחוס את התמונה ואת הקול, ולשמור את הסרטים על גבי דיסק קשיח. דחיסת וידאו ואודיו הפכו לחלק מחיי, ובמשך למעלה מ-15 שנים הייתי שותף בפיתוחם של שני תקנים בינלאומיים (MPEG4, HEVC), מספר פטנטים ועשרות פתרונות.
במסגרת תפקידי באקסנצ’ר, אני חשוף למגוון עצום של טכנולוגיות ופתרונות דיגיטליים; כל הרכיבים המאפשרים להפוך חלום למציאות, ואת המדומה לאמיתי.

איזה תחום הכי מרתק בעינך בעולם הדיגיטל?
שלושה תחומים מרתקים אותי מעבר לאחרים, והם, יחד ולחוד: Data Science (לימוד מכונה, כריית נתונים, ביג-דאטה וכו’), בינה-מלאכותית ומחשוב קוונטי. לדעתי, בכוחם של אלו, באופן משולב, לשנות את המציאות. כאדם אופטימי, אני מקווה שישנו לטובה, וטכנולוגיות אלו ישמשו לקידום האנושות והעולם בו אנו חיים; אך יש בכוחם גם לעשות את ההפך, ואת זה עלינו למנוע.

האתגר הכי גדול שחווית במהלך הקריירה
היו אתגרים רבים בתקופות שונות; אחד מהם הוא איך להישאר מעודכן ב-State of the art technologies and platforms, כאשר קצב הקדמה הטכנולוגי גדל בכל יום. מגוון הטכנולוגיות “המעניינות” עולה, וכל טכנולוגיה חדשה דורשת זמן לימוד ארוך יותר.

טיפ למנהיגים שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם הדיגיטל?
שני טיפים: הראשון – אל פחד, והשני – אם לא תעשו, תפסידו.
צריך לנסות ולנסות, לא כל ניסיון מצליח, ואין זמן לבדוק כל דבר עד אין סוף. יש לפעול, אך לא בפזיזות; שני צעדים קדימה ואחד לאחור ישפרו את המצב לאין ערוך, ממצב בו אתם קופאים במקום וחושבים מה צריך לעשות ואיך.

מה תאחל לראש הדיגיטלי ליום ההולדת?
שתהיה שנה מוצלחת, פוריה ומפרה. תקוותי שהראש הדיגיטלי ימשיך להיות קהילה משמעותית, מלוכדת ובעלת יכולת השפעה. ככזו, היא תתרום למשק ידע ויכולות אשר יקדמו את הארגונים והמוסדות, הפרטיים והציבוריים כאחד, אל חזית הקדמה, אל עתיד דיגיטלי, עשיר, יצירתי ומוסרי.

לחיצה על פרטי הקשר של ניר תפתח חלון חדש של וואטסאפ שיחבר אותך אלינו ישירות.