אחד בשביל כולם וכולם בשביל אחד- נחילי הרובוטים

בטקס הפתיחה של אולימפיאדת טוקיו שהתקיימה הקיץ, צי של 1,824 רחפנים טס במבנים שונים ומורכבים מעל האצטדיון, והאיר את הלילה במופע אור ייחודי. לתצוגות כאלה של אורות משולבים מרחפנים הניתנים לתכנות יש גורם משותף חשוב אחד: יכולת ניווט משותפת. הצלחתם של נחילים רובוטיים בסביבות אוויריות, ימיות ויבשתיות מתאפשרת בזכות יכולות הניווט במרחב מבוקר ובפרט נקי מהפרעות.

אבל מה עושים עם שטח מורכב יותר? היכולת שתאפשר לנחילי רובוטים לחיפוש והצלה יבשתיים לנווט בבניינים שהתמוטטו ואזורי אסון אחרים עדיין לא קיימת. לצורך זה, חוקרים במכון הטכנולוגי של ג’ורג’יה פיתחו רובוטים פשוטים יחסית הבנויים מרכיבים זמינים בעלות נמוכה, המסוגלים להתחבר אחד לשני או להתנתק אחד מהשני לפי הצורך לטובת ביצוע משימות הדורשות מורכבות ביצוע שרובוט יחיד יתקשה או לא יוכל לבצע. בכלל זה חציית בורות, טיפוס על מדרגות והובלת חפצים על פני שטח לא אחיד.

 דניאל גולדמן, פרופסור בבית הספר לפיזיקה בג׳ורג׳יה ויסמין אוזקאן-אדין, לשעבר פוסט-דוקטורט במעבדה של גולדמן וכיום פרופסור באוניברסיטת נוטרדאם, פיתחו יחדיו רובוטים ״פשוטים״, המורכבים מרכיבים סטנדרטיים ומוצרי מדף שונים. לכל יחידה יש שלדה ומרכב המודפסים במדפסת תלת-ממד, ארבע רגליים גמישות, תוספת “זנב פסיבי” לשליטה נוספת באיזון ובכיוון, חיישני מגע ותאורה ומיקרו-מעבד מרכזי. מחבר מגנטי מאפשר עגינה של רובוט אחד למשנהו לטובת התנהגויות שיתופיות. צוות המחקר פרסם לאחרונה את עבודתו בנושא Science Robotics.

וידיאו – הדגמת פעולה של הרובוטים

נגן וידאו

במחקרים קודמים הוצגו כבר רובוטים בנחיל הניתנים לשליטה משותפת אך הם היו מוגבלים ביכולות, חייבו התערבות אנושית להפעלה ולא היו זולים יחסית.

המחקר החדש מציג רובוטים אוטונומיים מרובי רגליים בעלי יכולות ניידות משופרת, גמישות מכנית (באמצעות רגליים וזנב פסיבי וגמיש), בצד יכולות שיתופיות. רובוטים בודדים מבצעים משימות פשוטות או קטנות, אך אם המשימה חורגת מהיכולת של היחידה האחת, צוות רובוטים מתחבר זה לזה פיזית ויוצר מערכת גדולה מרובת רגליים כדי להתגבר על הבעיות ביחד.

השימוש בטכנולוגיות זמינות באופן נרחב דוגמת מדפסות תלת מימד-יכול להוביל לפיתוח חסכוני ומהיר של צוותים רובוטיים יבשתיים שיכולים להזיז חפצים כבדים או מסוכנים באמצעות שיתוף פעולה. לרבות פעולות חיפוש והצלה, ניטור סביבתי או חקר שטח בעייתי.

אוזקאן-אדין רואה בפיתוח נקודת מוצא לבניית נחילי רובוטים יבשתיים בעלי יכולת טיפוס והתגברות על מכשולים מורכבים, בצד יכולת תנועה בשטח טכני ומורכב. “פיתוח הקשר הפיזי בין יחידות רובוט בודדות יכול לשפר את הניידות של מערכת קולקטיבית שלמה, ולסייע במניעת כשלים בעת ביצוע משימות”, הסבירה אוזקאן-אדין. “בזכות המינימליזם והמודולריות של היחידות הבודדות ניתן למעשה לבנות פלטפורמה משולבת משוכללת בעלות נמוכה״.

עוד באותו עניין...

שיתוף פעולה של מערכת הבריאות האקדמית “מכלול בריגהאם” (Mass General Brigham) עם יוטיוב

“מכלול בריגהאם” הכריז ביוני 2021 על שיתוף פעולה חדש עם פלטפורמת הוידיאו הדיגיטלית יוטיוב YouTube – שיאפשר להציע למטופלים גישה קלה יותר, מהירה וזמינה למידע רפואי אמין מרופאים, חוקרים ומומחי בריאות, מכל העולם – ולכל העולם.

מקרה בוחן: מי באמת צריך פרחים? מיליוני פרחים הושמדו במהלך התפרצות נגיף קורונה בהולנד

זאת בדיוק השאלה שצריכה לעלות אצל כל אדם בעידן הנוכחי. מה אני באמת צריך? אם זה פרחים – זה בסדר! אבל האם באמת? והיכן אשיג אותם? שאלות כאלה (והתשובות עליהן) הן קריטיות לעידן הנורמלי השלישי.

ליילה גהרני – יוטיוברית של יישומי אופיס, גוגל ועוד

ליילה גהרני היא יוטיוברית של סרטונים הקשורים ליישומי אופיס, אבל לא רק. מטרתה היא לעזור לך לחסוך זמן כדי שתוכל לבזבז אותו על הפעילויות החשובות באמת. מעל 1.2 מליון מנויים על הערוץ שלה עם סרטוני הדרכה שהיא מעלה בכל שבוע.

שבועון 21-נוב-2021 (Y21W47): סיכום המפגש הראשון עם ה-CIO הגלובלי של חברת זום הארי מוסלי, היכונו לד”ר תמיר בכור מסיימוטיב, יוטיוברית עם עזרה ליישומי אופיס למיניהם ועוד

סיכום המפגש הראשון של דיגיטלראש “לייב” עם ה-CIO הגלובלי של חברת זום – הארי מוסלי | הכירו את חבר הקהילה – מנשה הרשטיק | יוטיוברית עם עזרה ליישומי אופיס | סדרת הזיקית בדיגיטלראש “לייב” בשבוע הבא – ד”ר תמיר בכור, סיימוטיב | משרות חדשות ב”ראש מביא ראש” עבור ברמד וקונסיסט | הלקט השבועי: הקלטה פתוחה עם שירה לב-עמי – שימוש בטכנולוגיה ליצירת אימפקט, פנינים, מאמרים ותוכן מקצועי.

רשת WiFi – מורה נבוכים

רשת ה-WiFi היא למעשה שידור הנעשה באוויר, ולכן חשופה לשלל הפרעות שונות ומגוונות שסביבתה מייצרת. לכן, עם השנים הוטמעו ברשתות ה-WiFi מגוון טכנולוגיות על מנת להתמודד עם הפרעות אלו ולשפר את ביצועיהן. מאמר זה נכתב על ידי חבר הקהילה אפי גייזלר, מומחה ויועץ לתשתיות תקשורת אלחוטיות, אשר סוקר את הטכנולוגיות השונות ברשתות ה-WiFi, מפרש את שמן ומסביר מה ההבדלים ביניהן.

×

לחיצה על פרטי הקשר של ניר תפתח חלון חדש של וואטסאפ שיחבר אותך אלינו ישירות.

×